DJ-25X30YCS - 30 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-25X30YCS is an extra light duty compression spring manufactured by Century Spring. It is a metric JIS (index) spring with a powder coat finish in yellow. This spring has a free length of 30 millimeters and a hole size of 25 millimeters. It has deflection measurements of 15 millimeters, 13.5 millimeters, and 12 millimeters respectively. The DJ-25X30YCS is made from chrome alloy and has a rate of 32.7 newtons per millimeter. It has a load capacity of 490.3 newtons, 441.3 newtons, and 392.3 newtons respectively.
At Century Spring, we pride ourselves on our fast shipping and extensive stock inventory. We understand the importance of timely delivery and maintaining a wide range of products to meet our customers' needs. Additionally, we are proud to say that all our springs, including the DJ-25X30YCS, are made in the United States. With Century Spring, you can rely on our efficient shipping and high-quality, domestically manufactured springs for your projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.5906 in |
| Deflection 2 | 0.5315 in |
| Deflection 3 | 0.4724 in |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 1.1811 in |
| Hole Size | 0.9843 in |
| Load 1 | 110.2293 lbf |
| Load 2 | 99.2131 lbf |
| Load 3 | 88.1969 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 186.7504 lbs/in |
| Rod Size | 0.5315 in |
| SKU | DJ-25X30YCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 15 mm |
| Deflection 2 | 13.5 mm |
| Deflection 3 | 12 mm |
| Duty Load | Extra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 30 mm |
| Hole Size | 25 mm |
| Load 1 | 490.3 N |
| Load 2 | 441.3 N |
| Load 3 | 392.3 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 32.7 N/mm |
| Rod Size | 13.5 mm |
| SKU | DJ-25X30YCS |