DJ-25X65BCS - 65 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-25X65BCS is a metric JIS (index), light-duty compression spring manufactured by Century Spring. It is finished with a blue powder coat and has a free length of 65 millimeters. The spring has a hole size of 25 millimeters and is made from chrome alloy material. It has three deflection measurements: 26mm, 23.4mm, and 20.8mm. The DJ-25X65BCS has a duty load of light and a rate of 31.7 newtons per millimeter. Its load measurements are 823.8 newtons, 745.3 newtons, and 657 newtons. With a rod size of 12.5 millimeters, this spring weighs 0.152 pounds.
Century Spring takes pride in offering fast shipping and maintaining a significant stock inventory. We ensure that our products, including the DJ-25X65BCS, are made in the United States. This commitment allows us to provide our customers with reliable shipping and a wide selection of springs for their projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1.0236 in |
| Deflection 2 | 0.9213 in |
| Deflection 3 | 0.8189 in |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 2.5591 in |
| Hole Size | 0.9843 in |
| Load 1 | 185.2068 lbf |
| Load 2 | 167.5585 lbf |
| Load 3 | 147.7068 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 181.0394 lbs/in |
| Rod Size | 0.4921 in |
| SKU | DJ-25X65BCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 26 mm |
| Deflection 2 | 23.4 mm |
| Deflection 3 | 20.8 mm |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 65 mm |
| Hole Size | 25 mm |
| Load 1 | 823.8 N |
| Load 2 | 745.3 N |
| Load 3 | 657 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 31.7 N/mm |
| Rod Size | 12.5 mm |
| SKU | DJ-25X65BCS |