DJ-25X75GCS - 75 Millimeter Chrome Alloy Die Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The DJ-25X75GCS is a heavy-duty metric spring manufactured by Century Spring. This spring has a green powder coat finish and is made from chrome alloy material. It has a free length of 75 millimeters and a hole size of 25 millimeters. The DJ-25X75GCS has three deflection measurements: 18mm, 16.5mm, and 14.3mm. It can withstand heavy duty loads with load measurements of 1833.8 Newtons, 1657.3 Newtons, and 1471 Newtons. The spring has a rate of 102 Newtons per millimeter and a rod size of 12.5 millimeters.
At Century Spring, we pride ourselves on our fast shipping and extensive stock inventory. We understand the importance of timely delivery and strive to provide our customers with the springs they need as quickly as possible. In addition, all our springs, including the DJ-25X75GCS, are proudly made in the United States. With our commitment to quality and efficient service, you can rely on Century Spring for all your spring needs.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.7087 in |
| Deflection 2 | 0.6496 in |
| Deflection 3 | 0.563 in |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 2.9528 in |
| Hole Size | 0.9843 in |
| Load 1 | 412.2752 lbf |
| Load 2 | 372.5944 lbf |
| Load 3 | 330.7104 lbf |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 582.5243 lbs/in |
| Rod Size | 0.4921 in |
| SKU | DJ-25X75GCS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 18 mm |
| Deflection 2 | 16.5 mm |
| Deflection 3 | 14.3 mm |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 75 mm |
| Hole Size | 25 mm |
| Load 1 | 1833.8 N |
| Load 2 | 1657.3 N |
| Load 3 | 1471 N |
| Material | Chrome Alloy |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 102 N/mm |
| Rod Size | 12.5 mm |
| SKU | DJ-25X75GCS |