K-34CS - 1.13 Inch 302/304 Stainless Steel Compression Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The K-34CS is a regular compression spring manufactured by Century Spring. It is made from 302/304 Stainless Steel and has a solid, ground end design. This spring has a wire diameter of 0.028 inches, an outside diameter of 0.36 inches, and a free length of 1.13 inches. It has a spring rate of 1.9 lbs/inch and a maximum load of 1.5 Pound Force. The K-34CS is a standard compression spring and is suitable for a wide range of applications.
At Century Spring, we understand the importance of fast shipping and maintaining a significant stock inventory. That's why we proudly offer both. Our products, including the K-34CS, are made right here in the United States. With our efficient shipping and ample supply, you can trust Century Spring to deliver the springs you need promptly.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | None |
| Free Length | 1.13 in |
| Inside Diameter | 0.304 in |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.36 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 1.9 lbs/in |
| SKU | K-34CS |
| Solid Length | 0.36 in |
| Suggested Max Deflection | 0.76 in |
| Suggested Max Load | 1.5 lbf |
| Total Coils | 13 |
| Wire Diameter | 0.028 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Ends | Closed & Ground |
| Finish | None |
| Free Length | 28.7 mm |
| Inside Diameter | 7.72 mm |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 9.14 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.33 N/mm |
| SKU | K-34CS |
| Solid Length | 9.14 mm |
| Suggested Max Deflection | 19.3 mm |
| Suggested Max Load | 6.67 N |
| Total Coils | 13 |
| Wire Diameter | 0.71 mm |