U0250775080CS - 7.75 Inch Urethane Urethane Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The U0250775080CS is a urethane spring manufactured by Century Spring. This spring has a durometer rating of 80A and does not have a finish. It has a free length of 7.75 inches and an inside diameter of 0.23 inches. The outside diameter measures 0.75 inches. The U0250775080CS is made from urethane material and weighs 0.015 pounds. Century Spring's fast shipping and significant stock inventory ensure that customers can quickly receive this high-quality urethane spring. We are proud to say that all our products, including the U0250775080CS, are made in the United States.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Durometer | 80A |
| Finish | None |
| Free Length | 7.75 in |
| Inside Diameter | 0.23 in |
| Material | Urethane |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.75 in |
| SKU | U0250775080CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Durometer | 80A |
| Finish | None |
| Free Length | 196.85 mm |
| Inside Diameter | 5.84 mm |
| Material | Urethane |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 19.05 mm |
| SKU | U0250775080CS |