U0500025060CS - 0.25 Inch Urethane Urethane Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The U0500025060CS is a urethane spring manufactured by Century Spring. This spring has a durometer rating of 70A and is made of high-quality urethane material. It has a free length of 0.25 inch and an inside diameter of 0.48 inches. The outside diameter measures 1 inches. With a shipping weight of 0.015 pound, this urethane spring is lightweight and easy to handle. Century Spring prides itself on fast shipping and a wide stock inventory. Our springs, including the U0500025060CS, are proudly made in the United States. Count on Century Spring to provide you with the reliable and high-quality springs you need for your projects.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Durometer | 70A |
| Finish | None |
| Free Length | 0.25 in |
| Inside Diameter | 0.48 in |
| Material | Urethane |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 1 in |
| SKU | U0500025060CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Durometer | 70A |
| Finish | None |
| Free Length | 6.35 mm |
| Inside Diameter | 12.19 mm |
| Material | Urethane |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 25.4 mm |
| SKU | U0500025060CS |