WAV-24935CS - Spring Steel Disc Springs
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
The WAV-24935CS is a wave spring manufactured by Century Spring. Made from spring steel, this wave spring has a calculated load of 14.1 pounds at an approximate deflection. It has an inside diameter of 0.62 inches and a thickness of 0.01 inches. With four waves and an outside diameter of 0.75 inches, this wave spring has a maximum deflection of 0.018 inches at 100% height. The outside height measures 0.045 inches. This wave spring is shipped with a weight of 0.0004 pounds.
Century Spring is proud to offer fast shipping and maintain a significant stock inventory. As a leading manufacturer of springs in the United States, we ensure that our customers receive quality products quickly. Whether you need a wave spring like the WAV-24935CS or any other type of spring, Century Spring has you covered. Trust us for all your spring needs.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 14.1 lb |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.62 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.018 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 4 |
| Outside Diameter | 0.75 in |
| Outside Height | 0.045 in |
| SKU | WAV-24935CS |
| T | 0.01 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 6.39 kg |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 15.75 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.46 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 4 |
| Outside Diameter | 19.05 mm |
| Outside Height | 1.14 mm |
| SKU | WAV-24935CS |
| T | 0.25 mm |